Turkish English French German
KKTC Güvenlik Kuvvetleri Emekli Astsubaylar Derneği, Avrupa Asker Organizasyonu’na (EUROMİL) katılan Türkiye Astsubaylar Sendikası’nın (TAS-SEN) üyeliğine kabul edildi.
30 Tem 2015

                                                                                       31 Temmuz 2015

 

 Basın Açıklaması

  

          Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 444. Türk Mukavemet Teşkilatının kuruluşunun 57.ve gözbebeğimiz Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın kuruluşunun, 39.yıldönümünü Kıbrıs Türk halkı olarak onur ve gururla kutlamaktayız.

          444.yıl önce böyle bir günde yani 1 Ağustos 1571 yılında Anadolu’dan gelen Atalarımız Kıbrısı fethederek bu toprakları vatan yapmışlardır.307 yıl Osmanlılar tarafından idare edilen Kıbrısta huzur, barış ve güven ortamı hüküm sürmüştür. 1878 yılında İngiliz sömürge yönetimine devredilen Kıbrıs’ta Türklere karşı baskılar giderek artarak huzur ve güven ortamı ortadan kalkmıştır.Türkler bir yandan İngiliz sömürge idaresinin uyguladığı baskılara direnirken,diğer yandan da Rumların Enosis rüyalarının savunucusu Ortodoks kilisesinin hedefi olmuş ve Türk-Osmanlı vakıf malları Ortodoks kilisesine ve Rumlara peşkeş çekilmeye başlanmıştır.Bu zor şartlar altında hüküm süren yaşamda, Türkler Atatürk ilke ve devrimlerini ve kurtuluş savaşını örnek alarak Enosis hayali kuran Rumlara karşı 1Ağustos 1958 ‘de Türk Mukavemet Teşkilatını kurarak yüz yirmi altı direniş merkezi oluşturarak 11yıl boyunca inanç,kararlılık ve azimle Rum-Yunan saldırılarına karşı direnmiştir.T.M.T.’nin etkin ve direnişi Enosisin gerçekleşmesini önlemiştir.Mutlu barış harekatının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerimiz adaya barış ve özgürlüğü getirirken, Rumlar arasında yaşanan iç savaşı da durdurur ve yunan cuntası yıkılarak yunanıstanı demokrasiye kavuşturur. Görevini tamamlayan Türk Mukavemet Teşkılatı taşıdığı Bayrağı göz bebeğimiz olan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına devreder.1 Ağustos 1976’da kurulan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın üstün gayretli ve başarılı çalışmaları neticesinde çağdaş ve modern bir orduya dönüşerek, K.T.B.K.K’lığı ile birlikte Kıbrıs’ta barış huzur ve güvenli bir şekilde yaşamamızı sağlamaktadırlar. Bu mutlu günler Kıbrıs’a Türklük mührünün vurulduğu günlerdir. Türk Mukavemet Teşkilatı ve halkımızın Mücahit ruhunu yaşatan, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımız, KKTC Devletinin Egemen varlığının yegane teminatıdır.

          Bu üç kutsal tarih Kıbrıs Türk halkının azim ve inançla sürdürdüğü varoluş, kurtuluş ve geleceğe dönük özgürlük mücadelesinin tarihi kanıtlarıdır.

          Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetlerimizin güvencesinde Egemen özgür yaşadığımız Devletimizi ebediyete kadar yaşatmak vazgeçilmez hedefimizdir.

          Müzakerelerin yapıldığı bu günlerde içten ve dıştan gelen baskılara, bizlere uygulanan insanlık dışı ambargolara ve içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılara,  boyun eğeceğimizi sananları hayal aleminden uyanmalarını tavsiye ederiz. Hiçbir zaman asla Devletimizden vazgeçmeyeceğiz. Olası bir çözümde de Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden vazgeçmeyeceğimizi belirtiriz.

           Bu duygu ve düşüncelerle  Mukavemetçi halkımızın ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın Toplumsal Direniş bayramını kutlar Devletimizin var olmasında canlarını seve seve veren aziz Şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimize şükranlarımızı sunarız.       

 

         

 

                                                                                                         Esen ÖMÜRLÜ

 

                                                                                                         Genel Başkan

Okunma 682 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Turkish English French German

Müzik ayarla