Turkish English French German
KKTC Güvenlik Kuvvetleri Emekli Astsubaylar Derneği, Avrupa Asker Organizasyonu’na (EUROMİL) katılan Türkiye Astsubaylar Sendikası’nın (TAS-SEN) üyeliğine kabul edildi.
24 Şub 2017

Dr.Fazıl Küçük’ü 32.ölüm Yıldönümü

                                                                                                  14 Ocak 2017

                                                       Basın Bildirisi

 

         Kıbrıs Türk halkının milli mücadele ve özgürlük lideri Dr.Fazıl KÜÇÜK’ü 32.ölüm yıldönümünde, rahmet ve saygıyla anıyoruz.14 Mart 1906 yılında, Lefkoşa’nın Ortaköy’ünde doğan Dr Fazıl KÜÇÜK, Lefkoşa, İstanbul, Fransa ve İsviçre’de ilk-orta ve yüksek tahsilini ve ihtisasını tamamlayarak 1937 Mayısında, iç hastalıkları uzmanı olarak Kıbrıs’a döner.

         Kıbrıs’a dönen Dr Fazıl Küçük 21 Mart 1943 yapılan belediye seçimlerinde meclis üyeliğine aday olarak katılarak seçimi kazanıp siyasi hayatına ilk adımı atmış olur. Bunun yanında 14 Mart 1942 tarihinde halkın sesi gazetesini çıkarmaya başlar. Halkın sesi gazetesinin siyasi mücadelemize büyük katkıları olmuştur. Dr Fazıl Küçük 18 Nisan 1943 tarihinde “Kıbrıs Adası Türk Azınlığı Kurumu” (KATAK)nun kurulmasına öncülük eder. Daha sonra ada sathında örgütlenerek, Rumların enosis hedefine karşı 23 Nisa 1944’te “Kıbrıs Milli Türk Halk Partisi” (KMTHP)’ni kurar ve KATAK ile birleştirerek 23 Ekim 1949’da genel sekreterliğe seçilir. İngiliz sömürge karşı Mücadele ederek Evkaf idaresini, Şeriat mahkemelerini kaldırıp, yerine Türk aile mahkemeleri kurarak Türk tali okulları ile Evkaf(Vakıflar)idaresini Kıbrıs Türk halkına devreder.

         15 Ağustos 1955’te eokaya karşı “Kıbrıs Türk Partisi”ni kurar ve genel sekreterliğine seçilir. 1958’de “AĞRI”  kod adıyla kutsal yemini edere TMT’ye katılır. Yüce Türk ulusuna Kıbrıs davasını anlatmak için Anadolu’ya giderek “Ya Taksim,Ya Ölüm”mitinglerine katılarak milyonlarca Türk’e hitap eder.

        16 Ağustos 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yardımcılığına seçilir. 1963 kanlı noel sonrası 27 Aralık 1967’de geçici Türk yönetimi Başkanlığı görevi yapar.18 Şubat 1973’teki şeçimlere katılmayarak aktif siyaset yaşamını noktalar.15 Kasım 1983’te KKTC Devletinin ilanına katılma mutluluğunu yaşar. Sevincini ise “Artık gözüm arkada kalmayacak”cümlesi ile ifade eder.15 Ocak 1984’te tedavi için bulunduğu Londra’da hayata veda eden Dr.fazıl KÜÇÜK, Lider olarak Kıbrıs Türk halkının kalplerinde, ebediyen yaşayacaktır. Ruhun şad olsun

                                                                     

                                                                                     Esen ÖMÜRLÜ

                                                                                            Genel Başkan

 

 

Okunma 2210 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Turkish English French German